T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü Ürgüp Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü Ürgüp Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Özellikli Birimler

Güncelleme Tarihi: 20/11/2019


AMELİYATHANE

Hastanemizde iki  salonlu ameliyathanemiz mevcuttur. Ameliyathanelerimiz her türlü cerrahi girişimin uygulanması için gerekli tıbbi ve teknolojik donanıma (laminer akım, merkezi hepafiltre, PACU) sahiptir. Endoskopik(Artroskopi, laparoskopik, sistoskopik cerrahi vb.) cerrahi,  kadın doğum ve jinekolojik cerrahi, ortopedik cerrahi, de başarıyla yapılmaktadır.

DOĞUMHANE

Son Teknoloji ile donatılmış doğumhanemiz. En hijyenik ortamda anne adaylarına kusursuz hizmet sunmaktadır. Konusunda uzman doktorlarımız tarafından anne adaylarına hizmet vermektedir.

PALYATİF BAKIM

Palyatif bakım, mevcut hastalıkları nedeni ile tam olarak iyileşemeyen veya yaşam sonunda desteğe ihtiyacı olan hastalara yardım etmeyi amaçlayan bir tıp alanıdır. Aynı zamanda  ‘destekleyici bakım’ olarak da bilinir. Hastanın acı çekmesinin giderilmesi ve yaşam kalitesinin artırılmasına odaklı bir bakım şeklidir.

Eskiden ‘Hastanız için yapabileceğimiz bir şey yok, alın evinize götürün’ denilen hastaların ağrı ve diğer sıkıntılarının azaltılması üzerinde durulur. Yaşamın sonunda, hastalığı iyileştirme amaçlı tedavilerin amacına ulaşamadığı durumlarda palyatif bakım devreye girer ve hastanın şikayetlerine yönelerek yaşam kalitesini artırmayı hedefler.

Amaç hastaların yaşamına yıllar değil yıllarına yaşam katmaktır. Her hastanın yaşamının son günlerini belli bir kalite ve huzur içerisinde geçirmeye hakkı vardır. Bu nedenle palyatif bakım günümüzde insan hakları değerleri arasında sayılmaktadır. Hasta ve yakınları ile iletişim, ölümün doğal bir süreç olarak kabulü, hastanın kararlarına ve seçimlerine saygı duyma, yas sürecinde aileye destek sağlama palyatif bakımın ilkeleri arasındadır.

Palyatif bakım gerektiren başlıca hastalar; alzheimer gibi nörolojik ilerleyici hastalığı olan hastalar , ileri derecede organ yetersizliği olan hastalar, tedaviye yanıt vermeyen kanser hastaları, beslenmesi fiziksel ve nörolojik/psikolojik nedenlerle bozulmuş beslenme desteğine ihtiyaç duyan hastalar, yatak yarası açılan yatağa bağımlı hastalardır.

Ağrının ve diğer bulantı, ishal, kilo kaybı, uykusuzluk, depresyon gibi bulguların kontrol altına alınması ve hafifletilmesi, Hastada oluşan istenmeyen yan etkilerin giderilmesi, Beslenme desteğinin sağlanması, Solunumun rahatlatılması, Hastanın ve ailesinin psiko-sosyal ve manevi gereksinimlerinin karşılanması, Hasta ve ailesinin eğitilmesi, Hastanın son dönem bakımı.

Hastanemiz 10 yataklı Palyatif Bakım Ünitesi ile halkımıza hizmet vermektedir.

DİYALİZ ÜNİTESİ

İleri derecede böbrek yetmezliğinde yiyeceklerimizin vücudumuzda parçalanması sırasında oluşan ve normalde idrarla atılan zararlı maddeler ve suyun fazlası atılamamakta ve vücudumuzda birikmektedir.Hemodiyaliz bu maddelerin vücudumuzdan uzaklaştırılmasını sağlayan bir tedavi şeklidir. Hasta kanı ince zardan yapılmış borucukların içinden geçirilir (diyalizör)ve zarın öbür tarafından geçen bir sıvıya (diyaliz solüsyonu-diyalizat) karışarak vücuttan uzaklaştırılmaları sağlanır. Hasta kanı en çok hastanın ön kolunda atardamarlarından biri ile toplardamarlarından birinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş bir "fistül" aracılığı ile sağlanır. Hastaların "hemodiyalize girme gereği ortaya çıkmadan" bu fistüle sahip olmaları zamanı geldiğinde diyalizin hemen ve hasta açısından kusursuz şekilde başlayabilmesine yardımcı olur. Fistül oluşturma işlemi cerrahi olarak küçük bir müdahale ile gerçekleştirilir ve yaklaşık bir ay içinde fistül kullanıma hazır hale gelir. Fistülü bulunmayan hastalarda diyaliz gerektiğinde boyun ya da göğüs boşluğundaki kalın damarlara bir kateterin yerleştirilmesi ve fistül operasyonunun bundan sonra uygulanması gerekecektir. Aşağıdaki belirti ve bulgulardan biri ya da daha fazlası ortaya çıktığında ya da doktorunuz laboratuar tetkiklerinize bakarak sizi uyardığında diyaliz ihtiyacınız ortaya çıkmış demektir.

- Uyku bozuklukları
- Halsizlik
- Bacaklarda, yüzde şişmeler
- Nefes darlığı
- Bulantı
- İştahsızlık
- Hıçkırık
- Kilo kaybı
- Anormal kanama

"Hemodiyaliz", diğer bir diyaliz metodu olan ve karın boşluğuna bir kateterin yerleştirilmesi yolu ile hastaneye ya da diyaliz merkezine ayda bir kez giderek evde uygulayabileceğiniz "periton diyalizi" ve "böbrek nakli" bu belirtilerin tamamen ya da kısmen ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Diyalizinizin sürdürülmesinden sorumlu olan hekimlere yukarıdakiler ve her tür şikayetinizin düzenli iletilmesi durumunda tedavinizde gerekli değişiklikler yapılacak ve hekimlerinizin size tavsiyeleri olabilecektir.

Hastanemiz 5 yataklı ünitesi ile hizmet vermektedir.

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON ÜNİTESİ

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Klinigi’nde çesitli kas-iskelet sistemi hastaliklarinin teshis ve tedavisi yapilmaktadir.
Fizik Tedavi
- Diz, kalça, ayak bilegi, omuz, dirsek, el bilegi ve el eklemlerinin yumusak doku lezyonlari veya eklem kireçlenmeleri.
- Kas ve ligament zorlanmalari (strain).
- Bel, sirt ve boyun fitiklari ve agrilarinin tedavisi.
- Kas spazmi ve sirt agrilari.
- Osteoporoz (kemik erimesi) egitim ve egzersiz programi, korunma, ve tedavisi.
- Postür bozuklugu, dogustan veya sonradan gelismis omurga ve eklem deformitelerinin tedavisi.
Rehabilitasyon
- Nörolojik hastaliklarin rehabilitasyonu (Felçler, multipl skleroz, serebral palsi, travmatik beyin hasari rehabilitasyonu vb.)
- Menisküs ve bag yaralanmalari.
- El rehabilitasyonu (El deformiteleri ve yaralanmalarinin operasyon öncesi ve sonrasi takibi ve rehabilitasyonu.
- Ortopedik rehabilitasyon (Amputasyon, kalça ve diz protezi operasyonlari sonrasi rehabilitasyonu, kirik sonrasi agri ve eklem sertlikleri, spor yaralanmalari, menisküs ve bag yaralanmalarinin konservatif ve operasyon sonrasi rehabilitasyonu).
- Geriatrik rehabilitasyon (Yasliliga bagli hastaliklarin rehabilitasyonu).
Romatizmal Hastaliklar
- Ankilozan spondilit ve diger spondiloartritler.
- Romatoid artrit.
- Yumusak doku romatizmalari (Fibromiyolji).
- Kollojen doku hastaliklari.
- Generalize dejeneratif osteoartrit.
- Metabolik kemik ve eklem hastaliklarinin (osteoporoz, osteomalazi, gut vb.) medikal tedavisi.
- Ve nadir görülen diger romatizmal hastaliklar

LABORATUVAR HİZMETLERİ

Sağlık Bakanlığı Laboratuvar Hizmet Kalite Standartlarına uygun olarak çalışmalarını sürdüren Laboratuvarımız en kısa zamanda en doğru sonuçları sağlayarak hem hastalarımızın zaman kaybını önlemekte hem de hastalarımızın tıbbi tedavi ve bakım sürecine gerekli katkıyı sağlamaktadır. Ünitemiz teknolojiyi yakından takip ederek zamanında güncellenen teknolojik yapısı ile her zaman daha iyi olmayı amaç edinmiştir.

YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ

Yoğun bakım ünitesi hayatı tehdit eden, kritik bir hastalık varlığında hastaların yakın takip ve tedavilerinin yapıldığı özel ünitelerdir. Yoğun bakım üniteleri hastane içerisinde özel yapılandırılmış ve haftanın her günü 24 saat destek veren ileri teknoloji ile donatılmış ünitelerdir. Bu ünitelerde ağır hastalıkların izlemi konusunda tecrübeli sağlık personeli görev almaktadır. Yoğun bakım ünitesinde yatan bir hastanın üzerinde ve etrafında birçok cihaz ve kablo bulunmaktadır, bu cihaz ve kabloların yardımı ile nabız, tansiyon, solunum sayısı gibi hayati bulgular bir monitör yardımı ile sürekli olarak takip edilir. Yoğun bakım üniteleri her türlü acil girişimin yapılması için hazırlıklı ünitelerdir.


Hastanemiz 1. Seviye  Yoğun Bakım ünitesinde ; 6 yatak, son teknoloji tıbbi cihazlar ile kaliteli bir Bakım ve destek uygulanmaktadır.

TIBBİ SOSYAL HİZMET BİRİMİ

Ayakta ya da yatarak tedavi gören hastaların tıbbi tedavilerden etkili şekilde yararlanması, tedavi sürecinde hastanın aile ve çevresi ile ilişkilerinin düzenlenmesi, tedavi sürecini etkileyen psiko sosyal ve sosyo ekonomik sorunlarının zamanında çözümlenerek sosyal işlevselliğini yeniden kazanması amacıyla yürütülen sosyal hizmet uygulamasıdır.

TIBBİ SOSYAL HİZMET UYGULAMASININ AMACI NEDİR?

Hastaların sosyo-ekonomik durumlarının incelenmesi yaparak hastane harcamalarına katılıp katılmayacaklarını araştırmak ve hastaların psikolojik, ekonomik ve sosyal yönden iyiliklerini sağlamaktır.

SOSYAL HİZMET UZMANI(SOSYAL ÇALIŞMACI) KİMDİR?

Hastaneye başvuran hastaların psiko sosyal ve sosyo ekonomik sorunlarını tespit eden, sorunlarıyla ilgili sosyal hizmet müdahalesini planlayan ve uygulayan, üniversitelerin 4 yıllık sosyal hizmet bölümlerinden mezun sağlık personelidir.

TIBBİ SOSYAL HİZMET BİRİMİ NEDİR?

Tıbbi sosyal hizmet uygulamalarını yürütmek üzere, bünyesinde sosyal hizmet uzmanlarının görev aldığı ve hastalarının psiko sosyal ve sosyo ekonomik sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalarının yürütüldüğü hastane bünyesindeki birimdir.

TIBBİ SOSYAL HİZMET BİRİMİ KİMLERE HİZMET VERİR?

*      Hastalığınız sosyal yaşamınızı olumsuz etkiliyorsa

*      Kimsesiz, terk edilmiş ve bakıma muhtaç olup kalacak yeriniz yoksa

*      Engelliyseniz (Engelli Sağlık Kurulu Raporu)

*      Sosyal güvenceniz yoksa

*      Şiddet mağduruysanız

*      İhmal ve istismara uğramışsanız

*      Tedaviye uyumda zorlanıyorsanız

*      Ekonomik yoksunluk içinde olup tedaviye ulaşmakta zorluk çekiyorsanız

*      Mülteci, sığınmacı ve yabancı uyruklu olup tedaviden yararlanamıyorsanız

*      Alkol ve madde bağımlısıysanız

Tıbbi, sosyal hizmet birimine müracaat edebilirsiniz.

SOSYAL HİZMET BİRİMİ

Hastaların tedavi programlarından en üst düzeyde yararlanmalarını sağlamak amacıyla psiko sosyal ve sosyo ekonomik sorunların çözümüne yönelik çalışmalar yürütür.