Ürgüp Devlet Hastanesi'nde Mide Fıtık onarımı-reflü ameliyatı gerçekleştirildi.
31 Ekim 2022

ameliyat.jpg
Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü Ürgüp Devlet Hastanesi'nde Laparoskopik Nissen tekniği ile  mide fıtık onarımı-reflü ameliyatı gerçekleştirildi.

Ürgüp Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniğine Mide yanması, şişkinlik, yutma güçlüğü, göğüs ağrısı gibi şikayetlerile müracaat eden hastaya yapılan radyolojik tetkiklerden sonra mide onarımı ameliyatı kararı alındı.

Ürgüp Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kayhan Özdemir yapılan operasyon hakkında şu bilgileri verdi; “Reflü hastalığı, günümüzde erişkin yaş grubunda %15-20 oranında görülmektedir. Yemek borusunun alt ucunda yer alan ve mide içeriğinin yemek borusuna geçişini engelleyen kapak mekanizmasının işlevini kaybetmesiyle oluşmaktadır. Bu mekanizmanın bozulmasıyla beraber asitli ve/veya safralı mide içeriğinin yemek borusuna sık ve uzun süreli teması sonucu hastalarda yanma, sık geğirme, şişkinlik, yutma güçlüğü, göğüs ağrısı gibi şikayetler görülebilmektedir. Hastalığın ileri aşamalarında ise hastalar ses kısıklığı, nefes darlığı, çarpıntı semptomlarıyla beraber kronik farenjit, sinüzit, alerjik astım belirtileriyle sağlık kuruluşlarına başvurabilmektedirler.” dedi.

Sözlerine “Reflü hastalığında ilaç ve destek tedavilere rağmen şikayetleri gerilemeyen hastalar ile mide fıtığının eşlik ettiği hastalarda cerrahi tedavi günümüzde önemli bir seçenek haline geldiğini belirterek devam eden Özdemir; cerrahi tedavide uygulanan laparoskopik nissen tekniğiyle ameliyat sonrası dönemde herhangi bir komplikasyon gelişmemesi durumunda hastaların kısa sürede iyileştiğini ifade etti.”

“Hastamızda da daha önce ilaç tedavisine yanıt alamadığımız için bu yöntemi uyguladık. Rahat bir ameliyat sonrası dönem geçirmesi ve şikayetlerinin tamamen geçmesi bizleri mutlu etti”. dedi

Ayrıca bu tür ameliyatların hastanemizde yapılmasında gerekli ileri teknolojik cihaz ve donanımı sağlayan hastane yönetimine teşekkür etti.
ameliyat3 (1).jpegameliyat3 (3).jpegameliyat3 (2).jpeg